Archief

2009

André Gringras / De Meekers (CA/NL), Batsheva Dance Company / Ensemble (IR), Chazia Mourali (NL), Club Don't Hit Mama (NL), Compañia Naçional de Danza Y Maria Del Mar Bonet (SP), C-scope / Korzo Producties / Cora Bos-Kroese (NL), Cullberg Ballet (SE), Dana Caspersen / The Forsythe Company (DE), Hans van Manen / Jiří Kylián (NL), Het Nationale Ballet (NL), Hubbard Stret Dance Company (US), Introdans (NL), It Dansa (SP), Jiří Kylián / Michael Schumacher (NL), Korzo Producties (NL), La Compagnie / Lionel Hoche (FR), Leigh Warren Dancers (AU), Maria Del Mar Bonet (SP), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Schumacher / Kupferberg (NL), Tessa Cooke (NL), Václav Kuneš / Korzo Producties (NL), Wisselwerk (NL).


2007

Alonzo King's Lines Ballet (US), André Gringas / Korzo Producties (CA/NL), Beijing Modern Dance Company / Anouk van Dijk (CN/NL), Cathy Sharp Dance Ensemble & Stimmhorn (CH), Compañía Nacional de Danza (SP), De De Dance Company / Wee Dance Company (IR), Diversions Dance (GB), Finalisten Internationales Solo-Tanz-Theater-Festival, Les Ballets de Monte-Carlo (MC), Michael Schumacher / Sabine Kupferberg / Jiří Kylián (NL), Het Nationale Ballet (NL), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nigel Charnock / Michael Riessler / The Virus String Quartet (GB/DE), Paul Selwyn Norton (GB/NL), Raw Dance Company (AU), Regina van Berkel (DE/NL), Shusaku Takeuchi (JP/NL), The Ailey School / Rotterdamse Dansacademie (US/NL), The Francesca Harper Project (US), The Hague Moves Finale / DansFabriek (NL), Vuyani Dance Theatre (ZA), WisselWerk (NL).


2005

6 x Solo, Adraba by Mayumana (IR), Annabelle Lopez Ochoa (BE), Back to Basics (Conny Janssen, Jiří Kylián, Ton Simons, Ed Wubbe, Dana Caspersen) (NL), Balé da Cidade de São Paulo (BR), Batsheva Dance Company (IR), Brenda Angiel Aerial Dance Company (AR), Compagnie Georges Momboye (FR), Dancing in the street (NL), Dansparade (NL), Future Watch, Henri Oguike Dance Company (GB), Het Nationale Ballet (NL), Ivaldo Bertazzo (BR), Kevin O'Day, Dominique Dumais / Nationaltheater Mannheim (DE), Live from Athens (Mihalis Nalmpantis, Sinequanon) (GR), Live from Tel Aviv (Noa Dar / Renana Raz / Emanuel Gat) (IR), Meekers Uitgesproken Dans (NL), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Phoenix Dance Theatre (GB), Ronald K. Brown / Evidence (US), Six Suites, Sylvie Guillem / Balletboyz (FR/GB), WisselWerk (NL).


2003

Australian Dance Theatre (AU), Ballet Preljocaj (FR), Black Grace Dance Company (NZ), Bruno Listopad / Korzo Producties (PR/NL), Closing Event (i.s.m. Club Geluk) (NL), Compagnia Aterballetto (IT), Daksha Sheth Dance Company (IN), DanzAbierta (CU), Dans in Uitvoering (NL), Dansparade (NL), De Dutch Don't Dance Division (Thom Stuart en Rinus Sprong) (NL), De Rotterdamse Dansacademie (NL), Glenn van der Hoff / Djazzex (NL), Iceland Dance Company (IS), Leine & Roebana (NL), Michael Schumacher (NL/US), Michael Schumacher / Magpie Music Dance Company (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nederlands Dans Theater 3 (NL), Padma Menon / Korzo Producties (IN/NL), Shen Wei Dance Arts (US/CN), Singular Sensations (José Besprosvany / Richard Siegal / Karin Guizzo / Kaya Kitani) (BE/US/DE/JP/FR), Theater Stap (BE), Urban Tap (US/FR/GY), Von Krahl Theatre (EE), WisselWerk / Young Urban Fossils (NL).


2001

Anne Affourtit & Mathilde Santing / Grip (NL), Arnica Elsendoorn Project (NL), Ballet Gulbenkian / Galili Dance (PT), Ballet Theatre African (ZA), Beppie Blankert (NL), Concert in D / Djazzex (Glenn van der Hoff) (NL), Conny Janssen Danst / 010 B'boyz (NL), Danza Contemporánea de Cuba (CU), De Meekers (NL/SP), De Rotterdamse Dansacademie (NL), DNA Dance Theatre (NL), Dylan Newcomb (NL/US), El Tinglao (SP), Elshout / Händeler (NL), Jennifer Hanna / Jean Emile (NL/US), Jiří Kylián / Megumi Nakamura (NL/JP), Joaquim Sabaté (NL), GOPF / Metzger / Zimmermann / Deperrot (CH), Guangdong Modern Dance Company (CN), Introdans (NL), Martha@hollanddancefestival / Richard Move (US), Megumi Nakamura (JP), Meryl Tankard / Nederlands Dans Theater 3 (AU/NL), Michael Schumacher (NL), Mixed Bill / Modern Dance Turkey of State Opera and Ballet (TR), Mohamed Shafiq (EG), Morgan Bellenguer (FR), MZdP (CH), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nederlands Dans Theater 3 (NL), Pilobolus Dance Theatre (US), Regina van Berkel / Bill Seaman (DE/NL/US), Rennie Harris Puremovement (US), Shusaku Takeuchi (JP/NL), Stamina C.C.A. / Bianca van Dillen (NL), Ticket to Heaven (NL), Tracey Human (ZA), Twyla Tharp Dance (US), Uri Ivgi (IR), Vuyani Dance Theatre Project (ZA).


1999

Anat Danieli / Barak Marshall (IR), Anne Affourtit & Derrick Brown (NL), Beppie Blankert (NL), Bill T. Jones (US), Compagnie Linga (CH), Complexions - A Concept in Dance (US), David Parker / The Bang Group (US), De Rotterdamse Dansacademie / IT Dansa (NL), Foofwa d'Imobilité (CH), Introdans (NL), Introdans Ensemble voor de Jeugd (NL), It Dansa - Jove Companyia de l'Institut del Theatre (SP), Johan Greben (NL), Les Ballets de Monte Carlo (MC), Mayumana (IR), Michael Schumacher (US), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Paul Selwyn Norton (NL), PPS-Dance (CA), Regina van Berkel (NL), Risa Steinberg (US), Shusaku Takeuchi (JP), The Trocks (US), Time Frames.


1998

4D / London Contemporary Dance School (GB), A Dancer’s Tale, A Dancer's Tale (Foofwa d'Imobilité / Bruno Listopad en Isabel Ariël / Anouk van Dijk en Bennie Bartels), A Fleur de Peau (FR), Batsheva Dance Ensemble / The Junior Company (IR), Compañia Nacional de Danza (SP), Contemporary Dance Opera (NL), De Meekers (NL), De Rotterdamse Dansacademie (NL), Elshout / Händeler (NL), Galili Dance / Itzik Galili (NL), Gayle Tufts / Rainer Bielfeldt (DE), Grip (Mathilde Santing / Anne Affourtit) (NL), Joaquim Sabaté (NL), Jose Navas (VE), Koninklijk Conservatorium, Den Haag (NL), Michael Schumacher (US), Nationale Balletacademie, Amsterdam (NL), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nederlands Dans Theater 3 (NL), Ocho-Tango (NL), Ohad Naharin (IR), Opleiding Moderne Theaterdans, Amsterdam(NL), Paul Selwyn Norton (NL), Peter Abegglen (CH), Piet Rogie / Compagnie Peter Bulcaen (NL), Regina van Berkel (NL), Rennie Harris PureMovement (US), Richard Alston Dance Company (GB), Sarah Chase (FR), Scholen / Dansacademies (NL), Speeltheater Gent (BE), Sylvie Guillem (FR), Tanztheater der Komischen Oper Berlin (DE), Vitor Garcia (PT).


1995

Anne Affourtit & Derrick Brown (NL), Anouk van Dijk (NL), Compagnie François Raffinot (FR), Dansend Hart (NL), De Meekers (NL), De Rotterdamse Dansacademie (NL), De Rotterdamse Dansgroep (NL), Dick Raaijmakers (NL), Introdans (NL), Itzik Galili / Galili Dance (NL), Lanònima Imperial (SP), Leine & Roebana (NL), Mark Sieczkarek (DE), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nederlands Dans Theater 3 (NL), Opleiding Moderne Theaterdans, Amsterdam (NL), Paul Selwyn Norton (NL), Unieke Zaken (NL), White Oak Dance Project / Baryshnikov (US).


1993

Batsheva Dance Company (IR), Carolyn Carlson and Dancers (FR), De Meekers (NL), De PaardenKathedraal (NL), De Rotterdamse Dansacademie (NL), De Rotterdamse Dansgroep (NL), Johan Greben (NL), Julyen Hamilton (GB), Leigh Warren & Dancers (AU), Leine & Roebana (NL), Mehmet Sander Dance Company (US), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nederlands Dans Theater 3 (NL), Opleiding Moderne Theaterdans, Amsterdam (NL), Pieter de Ruiter (NL), Rainer Berh / Ruth Armante (DE) , Tere O'Connor Dance (US).


1991

Ann Papoulis (US), Compagnie l'Esquisse (FR), Dance Exchange / Russell Dumas (AU), Dennis O'Connor (US), De Rotterdamse Dansacademie (NL), Douglas Wright Dance Company (NZ), Glenn van der Hoff / Djazzex (NL), Hubbard Street Dance Company (US), Iztok Kovac (YU), Le Galet Gris (FR), Marcelo Evelin (NL), Nederlands Dans Theater 1 (NL), Nederlands Dans Theater 2 (NL), Nederlands Dans Theater 3 (NL), Nederlands Dans Theater 3 / Mats Ek (SE), Pieter de Ruiter (NL), Rainer Behr / Ruth Armante (DE), Ton Simons and Dancers (US).


1989

Cullberg Ballet / Mats Ek (SE), Fondation Jean-Pierre Perreault (FR), Hubbard Street Dance Company (US), Nederlands Dans Theater 1 (NL), New York City Ballet (US).


1987

Ballet der Städtischen Bühnen / William Forsythe (DE), Cullberg Ballet / Mats Ek (SE),  José Limon Dance Company (US), Lucas Hoving (US),  Nederlands Dans Theater 1 (NL), Ohad Naharin Dance Company (US), Tanztheater Wuppertal / Pina Bausch (DE).